Kalendarium wydarzeń

<< Lipiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Porady

hale widowiskowo sportowe

Bez względu na to czy projektuje i buduje się halę magazynową, produkcyjną, czy widowiskową, trzeba pamiętać o tym, że każda z nich musi spełniać szereg norm, żeby zostać oddana do użytku. Przestrzeganie zarówno norm krajowych, jak i europejskich (Eurokod) na każdym etapie wznoszenia budynku gwarantuje nie tylko trwałość i niezawodność konstrukcji, lecz także jej wytrzymałość i bezpieczeństwo. Jakie podstawowe przepisy obowiązują przy budowie hal widowiskowych?

 

Hala widowiskowa albo hala sportowo-widowiskowa to budynek o zwartej formie konstrukcyjnej, w którym wydziela się strefy o konkretnym przeznaczeniu. Część przestrzeni zajmują boiska mogące się zamieniać w miejsca do organizacji koncertów czy innego rodzaju występów artystycznych, część szatnie i pomieszczenia socjalne, część widownia oraz pokoje techniczne. To, jak będzie wyglądał dokładny rozkład wewnątrz budynku, zależy od jego przeznaczenia. Kryte baseny projektuje się inaczej niż wielofunkcyjne boiska sportowe. Przeznaczenie decyduje również m.in. o wysokości hali, wykorzystanym typie konstrukcji pozwalającym np. na uzyskanie dużych rozpiętości i o kwestiach związanych z bezpieczeństwem budowy i użytkowania obiektu.

Projekt hali widowiskowej a kwestie bezpieczeństwa

Bezpieczna hala widowiskowo-sportowa to taka, która już na etapie projektu uwzględnia obowiązujące rozporządzenia oraz normy. Zespoły z biur projektowych – najczęściej architekci we współpracy z konstruktorami – muszą przygotować projekt spełniający warunki zawarte w prawie budowlanym, rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku oraz normy konstrukcyjne krajowe i europejskie, czyli wspomniane wcześniej Eurokody.

Aspekty techniczne

Jeżeli chodzi o aspekty techniczne, w projekcie należy zastosować współczynniki bezpieczeństwa dla oddziaływań, a także dla wytrzymałości stosowanych materiałów. Bardzo istotne jest m.in. ocenienie i uwzględnienie warunków gruntowych, pracy budynku oraz przyjęcie odpowiedniego ustroju konstrukcyjnego. Wszystkie te kwestie wpływają na możliwość w pełni bezpiecznego użytkowania obiektu przez długie lata.

hale widowiskowo sportowe

Trzeba jednak pamiętać, że sam projekt to nie wszystko. Nawet najlepiej przygotowany dokument nie przełoży się na powstanie bezpiecznej hali stalowej, jeżeli dojdzie do błędów na etapie jej stawiania lub eksploatacji. Dlatego tak ważne jest powierzenie realizacji obiektu firmie, która ma doświadczenie. Takiej jak np. Commercecon: https://commercecon.pl

Bardzo istotnym aspektem związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem hali widowiskowej jest bezpieczeństwo pożarowe. Obiekt w razie pożaru musi zachować nośność konstrukcji przez określony czas, ograniczać rozprzestrzenianie się ognia i dymu wewnątrz budynku oraz na sąsiednie hale, a także zapewniać możliwość bezpiecznego wyjścia na zewnątrz – tu konieczne jest właściwe zaprojektowanie dróg i wyjść pożarowych, co w przypadku hal mieszczących kilka tysięcy osób naraz jest dość skomplikowane. Wykorzystane rozwiązania powinny również po prostu niwelować ryzyko powstania pożaru. Żeby móc spełnić te założenia, stosuje się m.in. okładziny ogniotrwałe, powłoki przeciwpożarowe, systemy detekcyjne, ostrzegawcze, oddymiające, a także zapobiegające rozwojowi pożarów.

Polecane firmy w katalogu: