Kalendarium wydarzeń

<< Kwiecień 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Porady

System oddymiania jest jednym z najpopularniejszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w zabudowie – zarówno prywatnej, jak i publicznej. Stosowane w nim mechanizmy reagują na aktywowane czujki dymowe i składają się z np. przycisków oddymiania i pozostałych, spójnych komponentów. Tak złożony system sprawia, że stosowana technologia wyróżnia się automatyzacją i możliwością zdalnego kontrolowania.

 

Dzięki przemyślanej konstrukcji oddymianie grawitacyjne ma rację bytu nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także przemysłowych – zwłaszcza w budownictwie współczesnym. Przyjrzyjmy się systemowi nieco bliżej, analizując przy tym funkcje, które są kluczowe w kontekście naszego bezpieczeństwa.

 

Dlaczego warto inwestować w system grawitacyjnego oddymiania?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia fenomenu owego, nowoczesnego systemu oddymiania. Jego głównym celem jest efektywne i stopniowe usuwanie dymu, który w sytuacji zagrożenia stanowi za przeszkodę w ewakuacji. Ulatniający i utrzymujący się dym nie tylko ogranicza widoczność, ale także negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, przyczyniając się do m.in. zatruć i utraty przytomności. Dlatego też odpowiednio przygotowany i zamontowany system gwarantuje całkowite bezpieczeństwo osób, które znajdują się wewnątrz budynku. Ich efektywne działanie „oczyszcza” pionowe i poziome drogi ewakuacyjne, ułatwiając pracę strażakom i służbom medycznym. Właściwość ta jest szczególnie cenna w przypadku słabo oświetlonych, ciasnych korytarzy – na klatkach schodowych, w piwnicach, czy dużych magazynach. Jego działanie wpływa więc na całą, kompleksową pomoc, stanowiąc nierzadko za główny filar ochrony naszego zdrowia i życia. Więcej informacji również tutaj - https://www.dhpolska.pl/baza-wiedzy/8-zasad-skutecznego-systemu-oddymiania.html

 

Dlaczego oddymianie grawitacyjne wpływa na nasze zdrowie?

W dużym uproszeniu: na skutek spalania, podczas powstałego pożaru, dochodzi do zwiększenia szkodliwych toksyn w powietrzu. Produkty spalania unoszą się, a następnie są przez nas wdychane. Wzmożona wentylacja (wynikając m.in. ze stresu) powoduje, że substancje te drażnią i wpływają na stan naszych oskrzeli.

System grawitacyjny dopuszcza do pomieszczania świeże powietrze, które rozrzedza dym, obniża temperaturę i w ostateczności zmniejsza ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się szkodliwych odpadów. Ta „mieszanka” nie tylko pozwala uniknąć problemów zdrowotnych, ale także minimalizuje szansę na zawalenie się elewacji. W innym wypadku gorące kłęby gorącego dymu utrzymują się pod sufitem, zwiększając różnicę temperatur „w” i „za” budynkiem. A to już prosta droga do utraty właściwości nośnych, a tym samym – do zawalenia się i stworzenia ogromnych, dodatkowych kosztów.

Jakie funkcje ma system grawitacyjnego oddymiania?

Po pierwsze – pełni on funkcję opóźniającą. Oznacza to, że system uniemożliwia rozprzestrzenianie się pożaru w sposób niekontrolowany, ograniczając powstawanie niebezpiecznej strefy. Sukcesywne odprowadzanie dymu zmniejsza ryzyko pożarów, które zajmują nawet kilkanaście hektarów. Dzięki temu opóźnia się także czas zawalenia elewacji, która może być skrajnie niebezpieczna dla osób, przebywających w środku budynku. Gromadzone pod sufitem ciepło odbija i rozchodzi się w różnych kierunkach, dzięki czemu samo spalanie zachodzi wolniej i mniej gwałtowniej.

Po drugie system pełni funkcję bezpieczeństwa, o którym już co-nieco wspomnieliśmy. Dzięki nowoczesnym systemom możesz realnie zmniejszyć ryzyko zaczadzenia, zasłabnięcia itd. Ponadto rozrzedzanie dymu zmniejsza ryzyko zawalenia, ułatwiając akcje ratunkową, która ma na celu ochronić życie wielu, uwięzionych w dymie i ogniu ludzi.

Trzecią funkcją jest tzw. prewencja, a więc zapobieganie ewentualnym uszkodzeniom czy gromadzeniu ciśnienia, które może wpłynąć negatywnie na stan kondygnacji. Sam system pozytywnie wpływa na tzw. napęd dymu, co z kolei pomaga szybko i systematycznie usuwać szkodliwe spaliny.

Więcej rozwiązań oraz porad i wskazówek na stronie https://www.dhpolska.pl/

Polecane firmy w katalogu: