Kalendarium wydarzeń

<< Maj 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Porady

hale z płyty wielowarstwowej, jakie materiały budowa hal, hale murowane, system płyt warstwowych, Hale produkcjyjne - Jakich materiałów użyć, tanie technologie hale, poliuretanDecydując się na budowę hali produkcyjnej musimy zdecydować z czego ma zostać zbudowana.

Jakich materiałów użyć, aby hala spełniała nasze oczekiwania i była postawiona szybko, tanio i solidnie. Przy tych kryteriach, najlepszy okazuje się być system płyt warstwowych.

System ten dosyć że jest tani, szybki w porównaniu z murowanym oferuje nam aż trzy rodzaje rdzenia: styropian, poliuretan, wełna mineralna.

 

Według powszechnie panującej opinii hale murowane są trwalsze i bardziej odporne na warunki

zewnętrzne, stanowią swego rodzaju tradycję budownictwa.

Jednak patrząc na nie przez pryzmat współczesnej technologii mają one więcej wad niż zalet.

 

Głównymi wadami stawiania hali murowanych jest cena, czas postawienia oraz warunki atmosferyczne w których budujemy halę (zima). Czas postawienia takiej hali to minimum sześć miesięcy (hala standardowa), co za tym idzie późniejszy zysk z działalności produkcyjnej.

 

Wobec współczesnych, bardziej nowoczesnych technologii obudowy "płyta warstwowa" kryteria te są dość mało atrakcyjne. Hale z takich płyt są przede wszystkim o wiele tańsze, szybsze w budowie oraz prace montażowe mogą trwać nieprzerwalnie przez cały rok, co za tym idzie szybsze zyski z działalności hali. Często kwota może być nawet o połowę niższa niż w przypadku hal murowanych. W zależności od wielkości hali (hala standardowa) czas postawienia może nie przekroczyć nawet trzech miesięcy.

 

Warto zaznaczyć, że hale z płyty wielowarstwowej są również bardzo wytrzymałe i znakomicie spełniają swoje zadania. Są również bardziej uniwersalne ponieważ posiadają trzy rodzaje rdzenia co za tym idzie możliwość wyboru parametrów technicznych, takich jak:

  • współczynnik cieplny (PN-EN ISO 6946:1999)
  • klasyfikacja ogniowa (PN-B-02851-1:1997)
  • współczynnik izolacji akustycznej (PN-EN ISO 717-1:1999)

W zależności od naszych potrzeb (przeznaczenie-wymogi) wybieramy najbardziej odpowiedni rdzeń. Jeżeli zależy nam na oszczędności, najlepszym rozwiązaniem będzie płyta styropianowa ale posiada tylko atest NRO- nierozprzestrzeniający ognia. Jest ona nawet o 40 procent tańsza od pozostałych rodzajów rdzeni.

 

Drugi rodzaj rdzenia, czyli pianka poliuretanowa jest droższa od rdzenia styropianowego o właściwościach izolacyjnych zbliżonych do styropianu. Trzeci rodzaj rdzenia, czyli z wełny mineralnej powinniśmy zastosować, kiedy zależy nam na wysokiej odporności ogniowej i akustycznej. Niestety jest to najdroższe wypełnienie stosowane w płytach warstwowych.

 

Taka płyta ma specjalne właściwości, dzięki którym wystawiana na działania bezpośredniego ognia jest w stanie wytrzymać nawet do dwóch godzin. Nie tylko nie przepuszczając ognia, ale nawet nie nagrzewając się ponad dopuszczalne normy. Te lekkie obudowy są coraz częściej oferowane przez różnego rodzaju firmy specjalizujące się w stawianiu hal, a także zyskują coraz większą aprobatę fachowców. Jedyny problem jaki istnieje to dobór opisanego rdzenia.

 

Warto zatem oszczędzić pieniądze i czas, tym bardziej, że pod względem praktycznym hale obudowane płytami w systemie warstwowym nie ustępują obiektom murowanym a nawet je przewyższają technologicznie a co najważniejsze przyspieszają zysk z tytułu wcześniejszej działalności hali.

Polecane firmy w katalogu: