Porady
Gospodarka magazynowa jest to działalność związana z przyjmowaniem, rozmieszczaniem, przechowywaniem, konserwacją, wydawaniem i ewidencją materiałów.
Gospodarka magazynowa kojarzy się głównie z magazynowaniem, dlatego w gospodarce magazynowej wyróżniamy następujące typy magazynów:
- A) magazyny otwarte – przechowuje się w nich materiały nie wymagające zabezpieczenia przed atmosferą na przykład piasek, żwir, węgiel, beton i jego wyroby itp. Zgodnie z nazwą nie posiadają one dachu czyli są otwarte.
- B) magazyny zamknięte – mają pełną obudowę ścian oraz drzwi i okna. Przetrzymuje się w nich na przykład odzież, warzywa, owoce czyli takie towary, które mogą się popsuć np. w wyniku deszczu.
- C) magazyny półotwarte – to miejsca pokryte dachem mające 2 lub 3 ściany. Czyli są bardziej zabudowane niż magazyny otwarte, ale mniej niż magazyny zamknięte. Służą do przechowywania na przykład drewna, cegieł, kabli, materiałów w opakowaniu itp.
- D) magazyny specjalne - takie magazyny służą do przechowywania materiałów wymagających ściśle określonych warunków składowania. W takich magazynach przechowuje się między innymi materiały wybuchowe, materiały łatwopalne i inne groźne materiały. Jeśli magazyn nie spełnia norm może być potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w jego pobliżu pracowników.
Warto także dodać, że gospodarka magazynowa wyróżnia również magazyn główny oraz magazyn wydziałowy.