Kalendarium wydarzeń

<< Czerwiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Porady

Hala produkcyjna / fabryczna

Budowa hal produkcyjnych i hal fabrycznych

Hale fabryczne

To duże budynki, których wielkość waha się od 100m2 do nawet 15000m2. Zwykle budowane są bez okien, a dzieje się tak za sprawą rozbudowanego systemu wentylacji wewnątrz budynku. Przeznaczenie hali fabrycznej to głównie produkcja, gdzie zatrudniana jest duża liczba pracowników. Z racji tego, hale fabryczne z reguły otoczone są dużym pustym placem, na którym pracownicy mają możliwość zaparkowania. Hale fabryczne są z reguły oddalone od centrum miast, sytuując się głównie na ich uboczu. Dzieje się tak, ponieważ często przy produkcji odbywającej się na takich halach wydzielane są różnego rodzaju para, dym lub, rzadziej, nieprzyjemne zapachy.

Hale produkcyjne

Z reguły są nieco mniejsze, niż hale fabryczne (dzięki czemu są bezpieczniejsze niż hale fabryczne – mniejsze ryzyko naruszenia konstrukcji). Ich wewnętrzna struktura jest nieco inna – hale produkcyjne nierzadko służą również za biurowce. Tak więc okna są niezbędnym elementem konstrukcyjnym, można więc zrezygnować z szeroko rozbudowanego systemu wentylacji, takiego jak w halach fabrycznych. Dodatkowo, z powodu ograniczeń nałożonych na hale produkcyjne, efekty uboczne produkcji nie mogą w żaden sposób być odczuwalne dla środowiska, przez co hale produkcyjne mogą być usytuowane bliżej centrum miast. Stanowi to ułatwienie dla pracowników i klientów firmy mieszczącej się w danej hali.

Koszty wynajmu, sprzedaży i budowy hal fabrycznych i hal produkcyjnych

Ceny zarówno wynajmu hal fabrycznych i hal produkcyjnych są zbliżone. Wahają się od 5 do 10 tysięcy złotych za miesiąc na obrzeżach miasta do nawet 150 tysięcy bliżej centrum. Z najniższymi możemy spotkać się w województwie lubuskim czy pomorskim. Najwyższe natomiast w województwach śląskim, mazowieckim czy dolnośląskim. Jest to powodowane dużym rozwinięciem tamtejszego przemysłu. Ceny budowy obydwu rodzajów hal są oczywiście proporcjonalnie większe, jednak budowa hali produkcyjnej przewyższa kosztami halę fabryczną, nawet mimo określonej w przepisach mniejszej powierzchni. Najbardziej opłaca się budować obydwa rodzaje hal w województwach o słabo rozwiniętej gospodarce, takich jak lubuskie czy pomorskie. Jest wtedy większe prawdopodobieństwo zajęcia niszy produkcyjnej dla produktów, na które jest zapotrzebowanie i utrzymania firmy na rynku. Jeśli chodzi o koszt sprzedaży zarówno hal fabrycznych jak i hal produkcyjnych, ceny są zwykle nieopłacalne, więc mało przedsiębiorstw decyduje się na ten krok. Wyjątkiem są tutaj udziałowcy z województwa mazowieckiego.

Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku magazynów czy hal magazynowych. Są one niezbędne zarówno przy hali fabrycznej jak i przy hali przemysłowej. Budową magazyn zwykle przypomina halę fabryczną, ale to w zasadzie rzecz, na której podobieństwa się kończą. Od inwencji przedsiębiorcy zależy to, czy ma posiadać okna oraz jakiej wielkości ma być. Należy jednak pamiętać, że hale fabryczne zwykle posiadają większe magazyny, a to za sprawą produkcji na większą skalę.

Podsumowanie. Hala fabryczna – większa, dalej od miasta (więc większy parking pracowniczy), bez podziału na linię produkcyjną i biurowiec, bardziej opłacalna. Hala przemysłowa – mniejsza, mniej szkodliwa dla środowiska (dzięki temu może być bliżej miast), mniej miejsc parkingowych (bo bliżej miasta), możliwość umieszczenia w budynku części biurowej. Hala magazynowa – w 90 procentach przypadków niezbędna, zwykle wyglądem dostosowana do hali, której częścią jest.

 

 

Polecane firmy w katalogu: