Kalendarium wydarzeń

<< Czerwiec 2023 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Porady

Zarówno same węże, jak i złącza czy redukcje muszą spełniać dość wygórowane wymagania jakościowe. To jednak nie oznacza, że wszystkie produkty tego typu są sobie równe. Łączą je jedynie minimalne wymagania formalne zawarte w normach, ale praktyka często wymaga czegoś więcej.

 

Kiedy rzeczywistość pokonuje normy

Normy dotyczące konstrukcji czy wytrzymałości złącz do węży strażackich są odpowiednio skonstruowane i zasadniczo nieźle odpowiadają warunkom, w jakich sprzęt tego typu będzie eksploatowany. Pozwalają też na zachowanie pełnej standaryzacji, co pozwala na sprawne i skuteczne łączenie zestawów. Jednak najlepsze złącza strażackie, jakie znaleźliśmy tutaj: https://www.kuma.pl/oferta/okucia-wezy-opaski-zlacza są w stanie wytrzymać większe ciśnienia i wyższy poziom zużycia niż przewidują to normy. Wynika to z zastosowania najwyższej klasy materiałów oraz ponadprzeciętnej jakości wykonania.

To ważne, bo choć awarie złączy i ich uszkodzenia zdarzają się rzadko, to zawsze niosą ze sobą potężne ryzyko. Owszem, regularnie przegląda się ich stan, natomiast warto zawsze wziąć poprawkę także na nieprzewidziane zdarzenia.

Nie można patrzeć tylko na normy

O ile oczywiście normy techniczne są potrzebne i nie należy ich lekceważyć, to wybór złączy strażackich nie polega tylko na znalezieniu tych, które normę spełnią. Od tego sprzętu zależy bezpieczeństwo ludzi i mienia, i to na to należy położyć największy nacisk. Z jednej strony, zastosowanie odpowiednio wysokiej jakości materiałów pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z długim przechowywaniem, z drugiej zaś, jeśli złącza będą odpowiednio precyzyjne, można założyć, że ich szczelność i odporność na wysokie ciśnienie także wzrośnie.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie normy są odpowiednio często aktualizowane – teoretycznie wymagania stawiane złączom za bardzo się nie zmieniły, ale w niektórych zastosowaniach pojawiły się czynniki ryzyka, które mogły być pomijalne przy opracowywaniu starszych wzorców normatywnych. Do czasu przeglądu norm nie pozostaje wtedy nic innego, jak poleganie na złączach od producentów, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest najwyższa jakość.

Brak kontrargumentów

Właściwie nic nie przemawia za zakupem tańszych złącz czy okuć do węży strażackich. Zwykle w takiej sytuacji podnosi się argument ceny, jednak w tym przypadku jest on chybiony. Ceny najlepszej jakości złącz strażackich są niewiele wyższe od modeli ekonomicznych – jeśli w tle jest bezpieczeństwo i skuteczność, to koszt przestaje mieć znaczenie, a przy różnicach rzędu 3-5% ceny naprawdę brakuje uzasadnienia dla prób znalezienia jak najtańszego sprzętu.

Polecane firmy w katalogu: