Kalendarium wydarzeń

<< Maj 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Porady

systemy identyfikacji rfid

Systemy RFID to zaawansowana technologia, którą wykorzystuje się w celu identyfikacji czy nadawania uprawnień użytkownikom. Wielu z nas ma z nią do czynienia na co dzień, chociażby używając karty dostępowej do biura. Technologia RFID jest skutecznym sposobem na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu, jak również zapewnienie ochrony danych osobowych czy kontrolowanie czasu pracy. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

 

Wyciek danych to jedno z największych zagrożeń dla współczesnego biznesu

Od lat funkcjonujemy w środowisku przepisów ustawy RODO. Nakłada ona na przedsiębiorców daleko idące obowiązki w zakresie przemyślanego, odpowiedzialnego przetwarzania danych osobowych – nie tylko klientów, ale także pracowników. Nie musi to być wcale uciążliwe, o ile przedsiębiorca sięgnie po odpowiednie technologie dedykowane ochronie danych.

Jeszcze do niedawna ta kwestia była traktowana po macoszemu, jednak sytuacja się zmieniła. Minimalizowanie ryzyka wycieku danych stało się priorytetowym procesem biznesowym, na co duży wpływ ma skala kar nakładanych na różnego rodzaju organizacje z tytułu naruszenia lub złamania przepisów RODO (ich wysokość wzrosła aż o blisko 1,1 miliarda euro, a najwyższa nałożona do tej pory kara w Europie opiewała na kwotę 746 milionów euro).

Czy wiesz, że…

nawet 80 proc. przypadków wycieku danych to skutek wykradzenia, słabej jakości lub stosowania domyślnych haseł?

Rosnąca świadomość na temat zagrożeń ze strony cyberprzestępców powoduje lawinowy wzrost zainteresowania technologiami zwiększającymi bezpieczeństwo ochrony danych, jak również firmowych zasobów - w szczególności cyfrowych. Jednym z najskuteczniejszych tego typu rozwiązań są systemy RFID.

Czym jest RFID?

RFID (ang. Radio Requency Identification) to bezprzewodowa technologia wymiany danych, która stanowi bardzo dobry wybór dla przedsiębiorców chcących realnie podnieść poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu i zapewnić lepszą ochronę swoich cyfrowych zasobów.

Podstawowym elementem systemu są karty oraz etykiety radiowe, które dają dostęp do poszczególnych pomieszczeń, umożliwiają zalogowanie się do konkretnej aplikacji, platformy czy uruchomienie danego urządzenia.

Technologia RFID ma bardzo szerokie zastosowanie i dziś jest już standardowo wykorzystywana w przemyśle, przede wszystkim dla celów identyfikacji i nadzorowania dostępu do określonych obszarów. Stanowi kluczowy element zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej, umożliwiając udzielenie dostępu wyłącznie wskazanym, wykwalifikowanym osobom.

Najważniejsze korzyści z zastosowania technologii RFID w zakładzie

Systemy RFID służą szybkiej, bezprzewodowej identyfikacji danych, z relatywnie niewielkiej odległości – zwykle w bezpośredniej bliskości czytnika. Pozwala to znacząco zminimalizować ryzyko wycieku danych, natomiast głównym założeniem jest tutaj ograniczenie dostępu do krytycznych zasobów przedsiębiorstwa.

Implementacja systemu RFID w zakładzie niesie ze sobą szereg korzyści, a najważniejsze z nich to:

  • Realny wzrost bezpieczeństwa maszyn, urządzeń i zasobów cyfrowych;
  • Spełnienie przepisów z zakresu ochrony danych osobowych;
  • Zwiększenie bezpieczeństwa bez ograniczenia komfortu pracy (karty dostępowe to bardzo wygodne rozwiązanie dla pracowników);

Podkreślmy natomiast, że wybór konkretnego systemu RFID musi być uzależniony od tego, czy dane rozwiązanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa europejskiego i krajowego.

Przykładowe systemy RFID rekomendowane do zastosowań przemysłowych

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego typu systemów. Rozsądnie będzie postawić na technologię, która jest sprawdzona i rekomendowana przez ekspertów. Dobrym przykładem są tutaj czytniki WAVE ID, które nie tylko dają dostęp do konkretnych sektorów zakładu uprawnionym pracownikom, ale również mogą zostać wykorzystane do rozliczania czasu pracy (zgodnie z przepisami Kodeku pracy).

Innym polecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest czytnik pcProx Plus firmy RD IDeas, który do transmisji danych wykorzystuje technologię fal radiowych o częstotliwości zarówno 125 kHz, jak i 13,56 MHz. pcProx Plus eliminuje konieczność manualnego logowania się do systemu, zapewniając szybką i bezbłędną identyfikację, jak również rejestrację osób w zakładzie pracy. Co ważne, system ten, jak i poszczególne produkty wchodzące w jego skład, jest kompatybilny z urządzeniami Rockwell Automation HMIs, PACs oraz PLCs, jak i z oprogramowaniem FactoryTalk View SE i ME.

Więcej o możliwościach systemu RFID pcProx Plus możesz przeczytać na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-identyfikacji-rfid/.

Jak wdrożyć system RFID w przedsiębiorstwie?

Pierwszym krokiem zawsze jest znalezienie partnera, który zadba o wszystkie etapy wdrożenia systemu w zakładzie klienta: od rozpoznania zagrożeń, przed dobór najlepszego systemu i jego poszczególnych komponentów, aż po implementację i przeszkolenie pracowników.

Taką kompleksową obsługę swoim klientom zapewnia RAControls, oficjalny dystrybutor zaawansowanych systemów RFID i automatyki przemysłowej czołowych producentów.

Polecane firmy w katalogu: