Kalendarium wydarzeń

<< Kwiecień 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Porady

magazyn - logistyka

Logistyka magazynowa to szereg czynności związanych z planowaniem, zarządzaniem ładunkami i ich obsługą. Pod tą obszerną nazwą kryje się wiele procesów, analiz oraz praca ludzi i wsparcie systemów informatycznych. Wszystko po to, aby zyskać pełną kontrolę nad przepływem towarów oraz osiągać lepsze wyniki operacyjne. Jakie działania składają się na logistykę magazynową, jaki jest ich cel i jak sprawnie przybliżyć się do jego osiągnięcia? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Czym jest logistyka magazynowa?

Logistyka magazynowa to zbiór procedur i działań związanych z całym “cyklem życia” produktu w magazynie - począwszy od przyjęcia towaru, odpowiedniego składowania, procesu kompletacji zamówienia, na wysyłce kończąc. Szerokie spektrum działań powoduje, że coraz więcej firm wspiera się systemami do zarządzania magazynem oraz systemami do zarządzania produkcją, które zbierają dane w czasie rzeczywistym, pozwalają szybko odnotowywać wąskie gardła i potencjalne zagrożenia oraz elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

Jakie są cele logistyki magazynowej?

Wszelkie usprawnienia wprowadzane w ramach logistyki magazynowej mają za zadanie doprowadzić do zmaksymalizowania wydajności magazynu - w każdym aspekcie jego działania. Sprawny przepływ towarów w przestrzeni magazynowej, efektywne składowanie, szybkie, bezbłędne i bezszkodowe kompletacje i wysyłki mają doprowdzić do obniżenia kosztów magazynowych, zmniejszenia ilości wadliwych wyrobów/zwrotów, przyspieszenia realizacji zleceń i zredukowania liczby błędów ludzkich. Doskonalenie w obszarze logistyki magazynowej obejmuje też maksymalizację powierzchni magazynowej, efektywne zarządzanie sprzętem i zasobami ludzkimi, jak również zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa. Wszystkie te cele prowadzą do głównej korzyści, jaką jest generowanie wyższych dochodów i zwiększenie rentowności firmy dystrybucyjnej/produkcyjnej. W ślad za tymi udoskonaleniami idzie większe zaufanie klienta oraz wzrost zadowolenia z jakości świadczonych usług.

Jak zacząć wdrażanie usprawnień?

Sprawnie funkcjonujący magazyn to nie lada wyzwanie. Aby odpowiednio zorganizować pracę liczy się każdy element - począwszy od projektowania powierzchni magazynowej, wyznaczania optymalnych tras, miejsc składowania grup/konkretnych towarów i sprzętów, zakupu rozwiązań z obszaru automatyki magazynowej czy np. lokalizacji stanowisk administracyjnych. Optymalną organizację procesów magazynowania wspiera system WMS (Warehouse Management System).

Najważniejsze korzyści płynące z wdrożenia programu WMS to m.in.:

  • poprawa terminowości realizacji zamówień,
  • ograniczenie liczby błędów ludzkich,
  • monitorowanie zleceń pracy i raportowanie wydajności,
  • dostęp do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym,
  • sprawne przyjmowanie i wydawanie towaru po numerze partii,
  • porządek na magazynie (łatwe odnajdywanie produktów na magazynie oraz funkcja zdalnego blokowania lokalizacji),
  • kontrolowanie przemieszczania i przechowywania materiałów i produktów,
  • sprawne drukowanie etykiet i zaawansowana obsługa kodów kreskowych/RFID,
  • optymalne poziomy zapasów na magazynie oraz funkcja automatycznych zamówień u dostawców.
  • więcej informacji o wykorzystywaniu systemów WMS w logistyce znajdziesz TUTAJ

Optymalizacja procesów logistyki magazynowej to poważne zadanie, dlatego warto współpracować z profesjonalistami. Zespół OptiMES posiada wieloletnie doświadczenie w analizach przedwdrożeniowych oraz implementacji systemów zarządzania magazynem i produkcją.

Polecane firmy w katalogu: