Kalendarium wydarzeń

<< Grudzień 2023 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Porady

magazynowanie towarów

Magazynowanie towarów to domena nie tylko centrów logistycznych, ale też sklepów, hurtowni, firm produkcyjnych, warsztatów i wielu innych przedsiębiorstw posiadających własne zaplecza. Teoretycznie nie jest to nic trudnego, natomiast praktyka pokazuje, że firmy popełniają na tym polu szereg błędów. Efekt? Gubienie towarów, mrożenie kapitału w nieprzemyślanych zakupach, uszkodzenie produktów, a także niska efektywność pracy magazynu (i zaburzona rotacja towarów). Chcąc uniknąć takiego scenariusza stosuj się do kilku podstawowych zasad. W naszym artykule podpowiadamy, jak magazynować towar.

 

Zacznij od wybrania regałów magazynowych

Regały magazynowe są niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych i komfortowych warunków składowania jakichkolwiek towarów. Warto podkreślić, że regały różnią się między sobą nie tylko wymiarami i dopuszczalnym obciążeniem, ale także przeznaczeniem, które determinuje m.in. sposób załadunku i rozładunku towarów.

Do tych najpopularniejszych rodzajów regałów magazynowych zaliczymy:

  • Regały paletowe – szczególnie dobrze sprawdzają się w magazynach wysokiego składowania. Jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do składowania na nich towarów umieszczonych na paletach. Zwykle mają wysokość do 15 metrów.
  • Regały wysokiego składowania – bardzo dobry wybór do magazynów o znacznej kubaturze, w których chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń do składowania towarów.
  • Regały półkowe – podstawowe rodzaje regałów, spotykane nie tylko w typowych magazynach, ale też w różnych sklepach, warsztatach, na zapleczach małych firm. Regały półkowe są niskie, dzięki czemu można na nich układać towary ręcznie.
  • Regały przepływowe – bardzo pożądane rodzaje regałów w magazynach, w których następuje spora rotacja towarów. Takie regały wpisują się w popularne systemy zarządzania magazynem FIFO i LIFO.
  • Regały wjezdne – dzięki tym regałom można zwiększyć wykorzystanie przestrzeni magazynowej nawet do 90%. Najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy są na nich składowane jednorodne towary szybko opuszczające magazyn.
  • Regały wspornikowe – te regały z kolei są przeznaczone do składowania różnego rodzaju towarów dłużycowych, by wymienić chociażby rury, pręty, elementy stalowe itp.

Znając rodzaje regałów magazynowych możesz już prawidłowo dobrać odpowiednie konstrukcje do Twojego magazynu, co jest pierwszym i najważniejszym krokiem do tego, aby prawidłowo magazynować towar.

Gdzie zamówić regały magazynowe?

Jednym z największych i najlepiej ocenianych dystrybutorów regałów magazynowych w Polsce jest spółka LTM. Z jej pełną ofertą możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/regaly-magazynowe/.

LTM dostarcza regały magazynowe renomowanych producentów, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy jakościowe i są wykonane z atestowanych materiałów oraz elementów złącznych. W LTM nie tylko zamówisz regały (w tym używane), ale też skorzystasz z usługi ich montażu, jak również z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru odpowiednich konstrukcji na potrzeby Twojego firmowego zaplecza.

Zapewnienie wymaganych warunków dla magazynowanych towarów

Te warunki są oczywiście uzależnione od specyfiki produktów przechowywanych na magazynie. Jest to szczególnie ważne w przypadku niektórych grup produktowych, wymagających ścisłego kontrolowania temperatury, wilgotności, a także ochrony przed promieniowaniem słonecznym (można tutaj wymienić np. produkty żywnościowe, elektronikę użytkową czy różnego rodzaju środki chemiczne).

Ważne jest również opracowanie jasnych standardów magazynowania towarów (w tym m.in. podzielenie towarów na grupy asortymentów, odseparowanie towarów, które mogą mieć na siebie negatywny wpływ czy zabezpieczenie produktów przed szkodliwymi czynnikami), a także stałe kontrolowanie przepływu towarów, aby zawsze wiedzieć, co znajduje się na magazynie, czego na nim brakuje, co powinno wyjechać z magazynu w pierwszej kolejności etc.

Więcej o tym, jak prawidłowo magazynować towary przeczytasz w artykule na stronie https://www.ltm-regaly.pl/jak-prawidlowo-magazynowac-towary-najwazniejsze-wskazowki/.

 

Polecane firmy w katalogu: