Kalendarium wydarzeń

<< Maj 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Technologie / Projekty

rury pe

Instalacja wodociągowa to nie przelewki, lecz niezwykle ważny element każdego budynku mieszkalnego, dlatego podczas gruntownego remontu czy budowy nowej nieruchomości warto poświęcić chwilę na udoskonalenie i zadbanie o długoletnią sprawność działania systemu wodnego. Wiąże się to ze zwróceniem uwagi na podstawowe elementy sieci wodociągowej, tj. rury miedziane bądź plastikowe (najczęściej rury PE lub PVC).

 

Rury PE – charakterystyka

Rury do wody muszą wpasować się w określone normy, ponieważ niespełnienie wymogów może wiązać się z negatywnym wpływem na zdrowie użytkowników instalacji i w rezultacie do poważnych konsekwencji. Rury PE (polietylenu) czy PVC (polichlorku winylu) idealnie wkomponowują się w ścisłe wymagania. Można je odnaleźć bez problemu w każdym sklepie hydraulicznym oferującym elementy sieci wodociągowej, np. hurtownia instalacyjna Cetel . Co wyróżnia rury PE? Przede wszystkim, są odporne na korozję (nawet mała obecność rdzy w rurach działa toksycznie na organizm), a także osady kamienne. Rury PE muszą mieć gładką powierzchnię, aby owe skorupy nie odkładały się w ich wnętrzu. Ponadto cechują się doskonałą trwałością, łatwością w montażu, obróbce i łączenie. Podobne właściwości posiadają rury z polichlorku winylu, jednak znaczną zaletą zaletą rur PE jest jeszcze niższa masa, elastyczność oraz podział na dwie klasy: PE 80 i PE 100, które różnią się wytrzymałością. W instalacjach wodnych wykorzystuje się również inne tworzywa sztuczne, np. PP (polipropylen), PB (polibutylen) bądź PE-X (polietylen sieciowany).

Rury PE – dlaczego tak istotne w instalacjach wodnych?

Rury plastikowe, a zatem też rury PE, posiadają doskonałe odporności termalne na różne temperatury. Rurociągi wodne z PE, PP, PB i PVC radzą sobie świetnie z niskimi temperaturami, zatem przepływająca przez nie woda może oscylować między ujemnymi i umiarkowanie ciepłymi temperaturami (np. w domowej sieci wodociągowej). Z wodą o podwyższonej temperaturze najlepiej współpracują rury z polietylenu sieciowego czy wielowarstwowe. Wielką zaletą rur plastikowych (również rur PE) jest również doskonała kooperacja z adekwatnymi kształtkami, np. czwórnikami, trójnikami, mufami czy redukcjami, które wspólnie potrafią wyczynić cuda i stworzyć szczelną, sprawną i bezpieczną domową instalację wodociągową.

Polecane firmy w katalogu: