Kalendarium wydarzeń

<< Lipiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Technologie / Projekty

Bezpieczeństwo eksploatacji przewodów stosowanych w hydraulice przemysłowej regulowane zapewniane jest przez kilka norm oraz dyrektywę 2006/42/WE, które określają podstawowe cechy i parametry maszyn hydraulicznych stosowanych w sektorze przemysłowym.

Dyrektywa 2006/42/WE

Podstawowym i najważniejszym dokumentem, który determinuje kluczowe wymagania bezpieczeństwa dla oddawanych do obrotu i użytku maszyn na terenie krajów Wspólnoty, jest Dyrektywa 2006/42/WE. Dokument ten do prawa polskiego został wdrożony przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn.

Dyrektywa 2006/42/WE określa cele i prezentuje w sposób ogólny kluczowe wymagania w zakresie konstruowania maszyn oraz ich komponentów w sposób, który gwarantuje ich bezpieczeństwo dla środowiska oraz ludzi. By dyrektywa 2006/42/WE była wdrażana w sposób prawidłowy, konieczne jest obligatoryjne zastosowanie zharmonizowanych z nią norm w zakresie hydraulicznych oraz pneumatycznych układów i stosowanych w nich przewodów.

Zharmonizowanymi normami tematycznymi (typu B) z Dyrektywą 2006/42/WE są:

 • norma PN-EN ISO 4413: Napędy i sterowania hydrauliczne – Ogólne zasady i wymagania bezpieczeństwa dotyczące układów i ich elementów;
 • norma PN-EN ISO 4414: Napędy i sterowania pneumatyczne – Ogólne zasady i wymagania bezpieczeństwa dotyczące układów i ich elementów;
 • norma PN-EN ISO 12100: Bezpieczeństwo maszyn – Ogólne zasady projektowania – Ocena ryzyka i zmniejszanie strat.

Normy typu B stanowią punkt wyjścia do określania norm szczegółowych typu C, które precyzyjnie warunkują zasady projektowania i produkcji maszyn i ich instalacji hydraulicznych lub pneumatycznych.

Niebezpieczeństwa związane z eksploatacją przewodów w hydraulice przemysłowej

W hydraulice przemysłowej przewody hydrauliczne narażane są na wiele niebezpieczeństw. Wśród znaczących zagrożeń należy wymienić niebezpieczeństwa związane z poruszaniem się przewodów podczas pracy instalacji hydraulicznych, niewystarczającą wytrzymałość materiałową, czy niebezpieczeństwa związane z nagłym wzrostem ciśnień lub nieoczekiwanymi wyrzutami substancji roboczej.

Już na etapie projektowania należy określać niezawodność przewodów hydraulicznych oraz innych komponentów instalacji i maszyn w hydraulice przemysłowej. Dyrektywa oraz zharmonizowane z nią normy określają dobór aparatury i przewodów zgodnie z potrzebami technologicznymi maszyn i instalacji hydraulicznych, a także ułatwiają weryfikację, czy przewody hydrauliczne będą pracować w zakresie swoich ograniczeń.

Przeczytaj więcej na temat hydrauliki siłowej i mechaniki w utrzymaniu ruchu.

Ogólne zalecenia dla przewodów hydraulicznych

Wśród kluczowych zaleceń dla przewodów hydraulicznych oraz pneumatycznych zharmonizowanych norm z Dyrektywą 2006/42/WE zalicza się:

 • stosowanie w instalacji przewodów, które do tej pory nie były eksploatowane;
 • określanie maksymalnego czasu przechowywania, a także środowiskowych warunków przechowywania;
 • eksploatowanie przewodów wyłącznie z zalecanymi dla nich ciśnieniami;
 • dobieranie przewodów z uwzględnieniem ich przewodności elektrycznej;
 • dobieranie długości przewodów tak, by uniknąć ich znacznego rozciągania lub zginania;
 • unikanie skręcania przewodów podczas ich pracy;
 • układanie przewodów w sposób, który zminimalizuje ścieranie ich warstwy wierzchniej;
 • ułożenie przewodów nie może powodować niepożądanych naprężeń.

Dowiedz się więcej o utrzymaniu ruchu, naprawie siłowników, serwisie olejowym i innych zagadnieniach związanych z hydrauliką przemysłową na stronie Fluiconnecto.

Polecane firmy w katalogu: