Kalendarium wydarzeń

<< Grudzień 2022 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Technologie / Projekty

Hala magazynowa

Czym są magazyny wysokiego składowania i do czego służą? Jak wykonuje się konstrukcję stalowych hal magazynowych? Co warto wiedzieć przed zaprojektowaniem takiej hali? Jakie zalety mają takie magazyny? O tym wszystkim poniżej.

Każdy poważny  przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą potrzebuje powierzchni magazynowej z prawdziwego zdarzenia. Najwięcej miejsca do składowania zapewni hala magazynowa wysokiego składowania. Żeby taki magazyn wybudować, wcale nie potrzeba ogromnej i kosztownej działki. Dziś wielkie obiekty magazynowe buduje się nie w poziomie, lecz w pionie.

 

Magazyny wysokiego składowania

Obecnie zamiast wielkopowierzchniowych hal magazynowych buduje się magazyny wysokiego składowania (magazyny wysokoregałowe). Powodem popularności takiego rozwiązania są przede wszystkim rosnące ceny gruntów.

Takie nowoczesne magazyny posiadają powierzchnie liczone w tysiącach metrów kwadratowych, które służą do przechowywania rozmaitych towarów. Oczywiście taki nowoczesny magazyn, oprócz optymalnej konstrukcji, musi posiadać odpowiedni system informatyczny rejestrujący towary na składzie oraz urządzenia do ich transportu.

Wszystkie stosowane rozwiązania muszą być dostosowane do technologii składowania, której wybór jest uzależniony od rodzaju składowanych towarów. Wyróżnia się następujące metody składowania: statyczne (podłogowe i regałowe) i dynamiczne (regałowe – regały okrężne, przepływowe, przesuwne, przejezdne; na środkach transportowych – wózkach ciągnionych, przenośnikach i robotach mobilnych).

Konstrukcja stalowych hal magazynowych

Budowa hal magazynowych wysokiego składowania o lekkiej konstrukcji możliwa jest dzięki stosowaniu sprawdzonej technologii REMCO. System budowania hal stalowych bazuje na stosowaniu konstrukcji nośnej obejmującej komplet blachownicowych ram stalowych, składających się ze słupów i rygli o przekrojach odpowiadających przebiegom momentów zginających. Dzięki stężeniom typu „X” zbudowanym z prętów, które umieszcza się w dachu oraz ścianach podłużnych i szczytowych, otrzymuje się sztywność przestrzenną hali stalowej. Konstrukcję nośną dachu wykonuje się z zimnogiętych kształtowników stalowych typu „Z”, do których mocuje się panele blachy trapezowej. W zależności od potrzeb klienta możliwe jest wykonanie konstrukcji antresoli.

Technologia REMCO daje możliwość budowania hal magazynowych o lekkiej konstrukcji, ale jednocześnie dużej rozpiętości, bez stosowania słupów wewnętrznych (do 80 m). To rozwiązanie pozwala na jak najlepsze dopasowanie konstrukcji hali do potrzeb konkretnego klienta. Z zastosowaniem tego systemu można wybudować hale stalowe magazynowe o różnej aranżacji wnętrza i różnym przeznaczeniu. Mogą to być hale: jedno- i wielonawowe, z dachami jedno- lub dwuspadowymi oraz hale dostosowane do pracy suwnic i wciągarek.

Co warto wiedzieć przed zaprojektowaniem hali magazynowej?

Przed zaprojektowaniem konkretnej hali magazynowej przeznaczonej pod naszą inwestycję, warto zastanowić się na kilkoma kwestiami, tj. przeznaczeniem i wielkością hali oraz optymalizacją konstrukcji nośnej.

Na pierwszym spotkaniu z klientem ustala się przeznaczenie hali i warunki, jakie ma spełniać – czy to ma być hala „ciepła”, nieocieplona, wolnostojąca itp. To wszystko ma ogromne znaczenie, gdyż daje możliwość zastosowania najlepszych rozwiązań. Z kolei wielkość planowanej hali to kluczowy parametr, który trzeba brać pod uwagę. To ważne z powodu konieczności zapewnienia wystarczającej ilości miejsca do składowania towarów. Trzeba także zastanowić się nad sposobem magazynowania produktów. Czy ma to być przechowywanie na paletach, czy regałach magazynowych, jaka ma być wysokość składowania i liczba ścieżek komunikacyjnych. Oprócz optymalizacji konstrukcji nośnej hali magazynowej należy także dobrać odpowiedni typ ścian i dachu. Trzeba zdecydować o liczbie bram, drzwi i doków oraz rozwiązaniach z zakresu ochrony przeciwpożarowej, oświetlenia i wentylacji.

Zalety stalowych hal magazynowych wysokiego składowania

Hale magazynowe budowane według wyżej opisanej technologii mają szereg zalet, tj.:

 • atrakcyjna cena
  Ich wybudowanie jest tańsze niż budowa tradycyjnej murowanej hali, dlatego wiele firm może sobie pozwolić na taką inwestycję.
 • różnorodne technologie składowania
  Możliwe jest zastosowanie różnych technologii składowania towarów
 • możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta
  Hale stalowe projektuje się tak, by mogły być przystosowane do konkretnych potrzeb inwestora
 • szybkość i łatwość montażu
  Podstawową konstrukcję hali stalowej standardowej można wybudować w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu do konstrukcji murowanych
 • łatwość eksploatacji
  Eksploatacja takich hal jest praktycznie bezawaryjna oraz stosunkowo tania.


Przykładowe realizacje stalowych hal magazynowych wybudowanych przez spółkę Ocmer to: hala wysokiego składowania wykonana dla spółki TME w Łodzi i hala firmy Novoterm w Szczecinie.

Firma ta świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektowania oraz generalnego wykonawstwa stalowych hal magazynowych. Z jej ofertą można zapoznać się na stronie: http://www.ocmer.com.pl/hale/hale-magazynowe.

Polecane firmy w katalogu: