Kalendarium wydarzeń

<< Czerwiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Porady

windy przemysłowe

System transportu wewnętrznego może się składać z wielu elementów automatyzujących proces przenoszenia towarów. W budynkach wielokondygnacyjnych lub o znacznej kubaturze standardowo stosuje się windy przemysłowe dwusłupowe i czterosłupowe. Na polskim rynku nie ma wielu producentów gwarantujących wysoką jakość wykonania takich konstrukcji, dlatego szukając partnera warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem oraz opiniami dotychczasowych klientów producenta.

 

Windy przemysłowe – do czego służą?

Windy przemysłowe to urządzenia podnoszące, które stanowią ważny element linii transportowej na potrzeby wewnętrzne – na przykład zakładu produkcyjnego czy magazynu. Są to platformy poruszające się po prowadnicach, umożliwiające przenoszenie towarów w kierunku góra-dół.

Przykładowo: gdy rampa wyładowcza znajduje się na poziomie -1, to przetransportowanie towarów na wyższy poziom staje się dość problematyczne. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie wind przemysłowych, które odciążą pracowników i w znacznym stopniu przyspieszą proces transportowania ładunków.

Korzyści z zastosowania wind przemysłowych

Windy przemysłowe, nazywane również windami transportowymi, mają bezpośredni wpływ na zwiększenie wydajności pracy zakładu. Ma to związek z usprawnieniem transportu wewnętrznego, który w wielu przedsiębiorstwach nadal stanowi tzw. „wąskie gardło”.

Ważną korzyścią wynikającą z zastosowania wind przemysłowych jest ochrona pracowników przed kontuzjami, urazami i chorobami zawodowymi. Dzięki windom pracownicy magazynu nie muszą już ręcznie przenosić towarów, oszczędzając nie tylko zdrowie, ale też mnóstwo czasu.

Idąc tym tropem można napisać, że inwestycja w windy przemysłowe stanowi ważny wkład w zyskowność biznesu. Odciążeni pracownicy mogą poświęcić więcej czasu na inne działania (np. utrzymanie porządku w magazynie i kontrolowanie przepływu towarów), jak również mogą zostać skierowani do prac produkcyjnych.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Transport towarów za pośrednictwem wind przemysłowych może się odbywać wewnątrz szybu lub na zewnątrz, przy pomocy specjalnej konstrukcji stalowej. Każda winda powinna być wyposażona w ogrodzenie systemowe, które minimalizuje ryzyko wypadków i utrudnia dostęp do urządzenia osobom niepowołanym. Otwarcie drzwi ogrodzenia powoduje automatyczne zatrzymanie windy.

Dobrze zaprojektowana i wykonana winda przemysłowa powinna być wyposażona w mechanizm blokujący na pozycji. Jest to rozwiązanie, które uniemożliwia zmianę położenia platformy w momencie, gdy następuje załadunek lub rozładunek towarów.

Z kolei otwarty mechanizm podnoszenia windy pozwala pracownikom odpowiedzialnym za obsługę urządzenia bieżące kontrolowanie stanu technicznego windy oraz – w razie konieczności – szybkie przeprowadzenia naprawy. Obsługę i wymianę komponentów napędu umieszczonego na szczycie windy lub w tzw. plecaku umożliwiają natomiast belki demontażowe.

Czym różnią się między sobą windy przemysłowe?

Windy przemysłowe dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób i miejsce zabudowy oraz dopuszczalną masę ładunku. Tutaj można wyróżnić windy dwusłupowe oraz czterosłupowe. Nie są to jednak jedyne różnice.

Warto wspomnieć, że windy przemysłowe mogą być dostarczane m.in. z napędami elektrycznymi połączonymi z falownikami, z różnymi systemami pozycjonowania (np. czujnikami zbliżeniowymi czy systemem laserowego pomiaru odległości), a także z układem napędowym umieszczonym w dowolnym miejscu na słupach (tzw. windy plecakowe).

PROMUS Katowice – rekomendowany producent wind przemysłowych

Szukając zaufanego, rzetelnego producenta wind przemysłowych, warto zapoznać się z ofertą PROMUS Katowice. Spółka gwarantuje nie tylko bardzo wysoką jakość realizacji, ale również kompleksową obsługę klienta – od doradztwa technicznego, przez projekt, wykonawstwo, montaż, uruchomienie i późniejsze serwisowanie dźwigów.

Więcej o tym, dlaczego warto zamówić dwusłupowe i czterosłupowe windy przemysłowe w PROMUS Katowice przeczytasz na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/artykuly/windy-przemyslowe-dwuslupowe-i-czteroslupowe-producent-dlaczego-warto-postawic-na-promus-katowice/.

Polecane firmy w katalogu:

Porady