Kalendarium wydarzeń

<< Grudzień 2023 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Porady

Zastosowanie luster magazynowych poprawia bezpieczeństwo w halach magazynowych, produkcyjnych oraz większych powierzchniach handlowych. Lustra zapewniają większą kontrolę w miejscach o ograniczonej widoczności, szczególnie przy regałach, narożnikach ścian, miejscach osłoniętych przez maszyny produkcyjne oraz wyjazdach z bram PPOŻ. Poprawny dobór luster gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, usprawnia również proces kontroli oraz produkcji w halach oraz zakładach przemysłowych.

Podczas doboru luster magazynowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na odległość pomiędzy obserwatorem a lustrem.

Właściwe dopasowanie odległości pozwala uzyskać doskonałą widoczność, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa. Przykładowo: dla luster magazynowych półkulistych montowanych w pionie fi 800 mm, maksymalna odległość pomiędzy użytkownikiem a lustrem nie powinna przekraczać 10 m. Znaczący wpływ na obszar obserwacji ma wypukłość lustra.

 W katalogach polskich producentów możecie odnaleźć Państwo lustra magazynowe o kontroli 2,3 oraz 4 kierunków. Dużą popularnością cieszą się lustra półkuliste podwieszane (na łańcuchach). W przypadku luster podwieszanych należy zwrócić uwagę na ciężar oraz sposób montażu lustra do elementów konstrukcyjnych zadaszenia. Na etapie projektowania pokrycia hali należy uwzględnić możliwość montażu luster np. za pomocą specjalnych haków zintegrowanych z ryglami lub pasami kratownicy dachowej. Pomimo iż lustra magazynowe z reguły posiadają małą wagę należy pamiętać o tym, że przy ewentualnej kolizji z wózkiem widłowym może dojść do sytuacji w której ramię wózka zaczepiając o łańcuch montażowy lustra zadziała z wielką siłą na elementy montażowe lustro-konstrukcja.

Alternatywę dla luster magazynowych podwieszanych stanowią lustra przemysłowe montowane w pionie. Lustra te posiadają specjalnie zaprojektowane wydrążenia, które umożliwiają montaż do regałów, słupów, ścian za pomocą śrub lub kołków rozporowych.

W halach magazynowych, w których odbywa się produkcja lub magazynowanie żywności lub innych artykułów spożywczych należy stosować lustra magazynowe nietłukące-nierozpryskowe. Lustra te podczas uszkodzenia nie wykruszają się ze swojej ramy. Jest to niezbędny element zapewniający dobrą kontrolę oraz bezpieczeństwo przy koordynacji procesu produkcji.

Polecane firmy w katalogu:

Porady