Kalendarium wydarzeń

<< Marzec 2025 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Aktualności / Wydarzenia

regały wysokiego składowania

Regały wysokiego składowania są jednymi z najczęściej spotykanych rodzajów regałów magazynowych. Stanowią podstawowy element wyposażenia dużych magazynów, hal przemysłowych i produkcyjnych oraz sklepów wielkopowierzchniowych. Tym konstrukcjom bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

 

Czym właściwie są regały wysokiego składowania?

Nazwa tych regałów zdradza wiele na temat ich specyfiki i przeznaczenia. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, umożliwiając składowanie towarów na znacznej wysokości, również pod samym sufitem lub stropem. Tym samym regały wysokiego składowania zwiększają realną powierzchnię magazynu, będąc szczególnie przydatnymi tam, gdzie mamy możliwość obsługi wysokich poziomów regałów przy pomocy wózków widłowych czy systemów automatycznego załadunku i rozładunku.

To warto wiedzieć:

Regały wysokiego składowania są przystosowane do przechowywania różnego rodzaju towarów, zarówno umieszczonych na paletach, jak i w opakowaniach jednostkowych.

Regulacje prawne dotyczące regałów wysokiego składowania

Polskie prawo precyzuje zasady użytkowania regałów wysokiego składowania, co ma na celu przeciwdziałanie wypadkom i zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w magazynach wyposażonych w takie konstrukcje.

Kluczowym dokumentem jest § 69 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r., które:

  • Określa konieczność zachowania stabilności i wytrzymałości regałów;
  • Wprowadza wymóg wyposażenia regałów w zabezpieczenia zapobiegające przewróceniu się;
  • Nakłada obowiązek przystosowanie konstrukcji do przewidywanych obciążeń.

Każdy regał wysokiego składowania użytkowany w naszym kraju musi spełniać Polskie Normy precyzujące parametry techniczne i wytrzymałościowe konstrukcji. Najważniejsze z nich to:

  • PN-M-78320:1978– określająca podstawowe wymagania dotyczące regałów;
  • PN-M-78321:1988– wprowadzająca wymogi techniczne dla konstrukcji regałowych;
  • PN-M-78322:1989– określająca zasady oznaczeń i identyfikacji regałów.

Każdy regał sprzedawany w Polsce powinien posiadać dokumentację potwierdzającą zgodność z powyższymi normami oraz wyniki testów wytrzymałościowych. W dokumentacji tej muszą znajdować się takie informacje jak:

  • Nazwa i znak producenta;
  • Numer fabryczny i rok produkcji regału;
  • Deklaracja zgodności z Polskimi Normami;
  • Wyniki testów i badań wytrzymałościowych;
  • Informacja o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu półek.

Dokumentację uzupełnia instrukcja montażu i obsługi regałów.

Zalety regałów wysokiego składowania

Prawidłowo dobrane, zamontowane i użytkowane regały wysokiego składowania to pożądany element wyposażenia dużych magazynów. Konstrukcje te oferują szereg istotnych zalet, by wymienić tylko:

  • Umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni– regały wysokiego składowania pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej, umożliwiając składowanie towarów na wielu poziomach i znacznych wysokościach;
  • Przyczyniają się do redukcji kosztów magazynowania– zastosowanie tych regałów pozwala na zwiększenie realnej pojemności magazynu, co z kolei przyczynia się do ograniczenia kosztów wynajmu. Przedsiębiorca nie musi ponosić wysokich wydatków związanych z przeprowadzką do większego magazynu.
  • Zastosowanie regałów wysokiego składowania umożliwia również efektywne zarządzanie towarami, w tym poprzez wykorzystanie strategii FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło) i LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło).

Pamiętajmy natomiast, że regały wysokiego składowania w szczególny sposób wymagają przestrzegania norm bezpieczeństwa, w tym regularnego przeprowadzania przeglądów technicznych.

Więcej o zaletach wysokiego składowania przeczytasz w artykule na stronie https://www.ltm-regaly.pl/wysokie-skladowanie-poznaj-zalety-tego-rozwiazania/.

Gdzie można zamówić regały wysokiego składowania?

Takie regały, zarówno fabrycznie nowe, jak i z drugiej ręki (poddane rygorystycznej kontroli stanu technicznego), są dostępne w stałej ofercie spółki LTM - czołowego dystrybutora regałów magazynowych renomowanych producentów. Aktualną ofertę LTM znajdziesz na stronie internetowej spółki pod adresem https://www.ltm-regaly.pl/regaly-wysokiego-skladowania/.

Polecane firmy w katalogu: