Kalendarium wydarzeń

<< Czerwiec 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Aktualności / Wydarzenia

certyfikat en 1090

Certyfikacja systemu zarządzania wg normy EN 1090 to niezbędny etap dla przedsiębiorstw produkujących konstrukcje stalowe i aluminiowe, który umożliwia im legalne wprowadzanie swoich produktów na rynek Unii Europejskiej. Niniejszy dokument zawiera szczegółowy opis podstawowych wymogów normy oraz wyjaśnienie, kiedy certyfikacja jest wymagana, a także omawia proces uzyskiwania certyfikatu.

 

 

Podstawowe wymogi normy EN 1090

Norma EN 1090 określa wymagania dla komponentów konstrukcyjnych ze stali i aluminium, zapewniając, że są one produkowane zgodnie z określonymi specyfikacjami i są zdolne do spełnienia wymagań wytrzymałościowych i bezpieczeństwa.

Ocena i kontrola zakładowej kontroli produkcji (FPC): Wdrożenie systemu FPC jest obowiązkowe dla wszystkich producentów. System ten musi obejmować wszystkie aspekty produkcji, od przyjęcia surowców, przez procesy produkcyjne, aż po finalną kontrolę jakości i testy wytrzymałościowe. Działania te są monitorowane i rejestrowane w celu zapewnienia ciągłej zgodności z normą.

Dokumentacja techniczna: Każdy producent zobowiązany jest do stworzenia i utrzymania szczegółowej dokumentacji technicznej, która opisuje projekt, właściwości materiałów, procesy produkcyjne oraz wyniki badań i testów produktów. Dokumentacja ta musi być dostępna na żądanie odpowiednich organów nadzorujących.

Oznakowanie CE: Po pomyślnym przejściu procesu certyfikacji, produkty mogą być oznaczone znakiem CE, co jest potwierdzeniem ich zgodności z normami UE. Znak ten umożliwia swobodny obrót produktem w całym obszarze gospodarczym UE.

Kiedy certyfikacja jest niezbędna?

Certyfikacja wg normy EN 1090 ( https://pl.tuvaustria.com/szkolenia-techniczne-en-1090-i-en-iso-3834/ )  jest wymagana dla wszystkich producentów elementów konstrukcyjnych ze stali i aluminium, które mają być używane w budownictwie w Unii Europejskiej. Jest to wymóg prawny dla nowych konstrukcji oraz remontów, gdy wymieniane lub dodawane są elementy konstrukcyjne. Brak certyfikatu uniemożliwia legalne wprowadzenie produktu na rynek UE.

Proces uzyskiwania certyfikatu EN 1090

Proces certyfikacji zgodnie z normą EN 1090 wymaga od przedsiębiorstw spełnienia szeregu wymagań technicznych i organizacyjnych.

Wybór jednostki certyfikującej: Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej jednostki certyfikującej, która jest akredytowana do przeprowadzenia oceny zgodności z normą EN 1090. Ważne jest, aby jednostka miała odpowiednie uprawnienia i doświadczenie w branży konstrukcyjnej.

Przygotowanie do audytu: Przed przystąpieniem do audytu, firma musi upewnić się, że wszystkie procesy produkcyjne są odpowiednio dokumentowane, a system zakładowej kontroli produkcji (FPC) jest w pełni funkcjonalny i skuteczny. To również czas na szkolenie personelu w zakresie wymagań normy EN 1090.

Audyt wstępny: Audyt wstępny przeprowadzany jest przez jednostkę certyfikującą w celu oceny gotowości systemu zarządzania produkcją i zgodności dokumentacji technicznej z wymaganiami normy. Jest to również okazja do zidentyfikowania ewentualnych braków i potrzebnych poprawek.

Ocena i certyfikacja: Po pomyślnym audycie wstępnym i wprowadzeniu ewentualnych korekt, jednostka certyfikująca przeprowadza główny audyt, który kończy się wydaniem certyfikatu EN 1090, jeśli wszystkie kryteria zostaną spełnione.

Utrzymanie certyfikatu: Posiadanie certyfikatu wymaga od firmy ciągłego monitorowania i utrzymania systemu kontroli produkcji oraz przeprowadzania audytów monitorujących w celu zapewnienia ciągłej zgodności z normą.

Korzyści z posiadania certyfikatu EN 1090

Posiadanie certyfikatu EN 1090 nie tylko umożliwia legalny obrót produktami konstrukcyjnymi w UE, ale także stanowi dowód wysokiej jakości i rzetelności producenta. Ułatwia to zdobywanie nowych klientów, zwiększa zaufanie obecnych klientów i otwiera dostęp do nowych rynków. Certyfikacja ta jest również ważnym argumentem w przetargach i na rynkach międzynarodowych, gdzie wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa są na wysokim poziomie.

Podsumowując, proces certyfikacji wg normy EN 1090 jest kluczowy dla firm działających w branży konstrukcyjnej, które chcą konkurować na rynku europejskim i międzynarodowym, zapewniając produkty najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Certyfikat ten nie tylko potwierdza zgodność z normami europejskimi, ale również stanowi istotne narzędzie w budowaniu zaufania i profesjonalnego wizerunku firmy.

Polecane firmy w katalogu: