Kalendarium wydarzeń

<< Maj 2024 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Aktualności / Wydarzenia

W ponad 100-letnich poprzemysłowych halach w Sosnowcu powstały nowoczesne self-storages, czyli magazyny samoobsługowe coraz częściej zastępujące piwnice, garaże czy strychy. Na powierzchni ponad 1,2 tys. m kw. powstało w sumie aż 120 boksów mogących pomieścić m.in. sprzęt sportowy, motocykle, meble, nadmiar książek i dokumentów, zbędne ubrania czy sprzęt fotograficzny.  Pomysł na tego typu miejsce inwestorzy zaczerpnęli ze Stanów Zjednoczonych. Dziś po raz pierwszy zaprezentowano inwestycję.

Stara hala znów jest nowoczesna

Budynek, będący przed laty częścią sosnowieckich zakładów należących do przemysłowej rodziny Schoenów, zyskał właśnie drugie życie. Inwestor z Sosnowca zdecydował się na wyremontowanie go i stworzenie w jego wnętrzu nowoczesnego magazynu typu self-storage.  To pierwsza tego typu inwestycja w Zagłębiu. Na 1287 m kw. powstało aż 120 specjalnych boksów, w których można samodzielnie przechowywać rzeczy. Z magazynu korzystać mogą zarówno mieszkańcy regionu mający za mało miejsca w mieszkaniach lub domach, jak również  lokalni przedsiębiorcy i firmy handlowe, składujące w boksach np. towar lub dokumenty.

Magazyn jak sejf to pomysł z USA

Pomysł na tego typu inwestycję sprowadzono do Sosnowca z USA, gdzie magazyny typu self storages znane są już od ponad 70 lat. - To obecnie jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w regionie. Nie bez powodu nazwaliśmy je także "sejfboksami". Cały budynek to swoisty sejf, do którego dostęp mają wyłącznie osoby przechowujące u nas rzeczy - mówi Aleksandra Suwała, przedstawicielka Sejfboksów w Sosnowcu.

I faktycznie, do budynku wejść do można wyłącznie po wprowadzeniu specjalnego kodu. Zawartości boksów strzeże natomiast 24 godzinny nowoczesny monitoring wizyjny oraz zamontowane w całym budynku alarmy. Boksy pilnowane są również przez ochronę. Każda ze skrytek zabezpieczona jest także kłódką, do której klucz ma wyłącznie użytkownik. W samych boksach panuje natomiast stała temperatura i wilgotność powietrza. - Takie zabezpieczenia są niezbędne, chociażby z racji tego, że wiele osób przechowuje w boksach wartościowe przedmioty, które wymagają zarówno zabezpieczenia, jak również odpowiednich warunków. W skrytkach znajdziemy dziś zarówno sprzęt AGD  i RTV, dokumenty księgowe, ale też cenne kolekcje np. winyli, trofea sportowe, ale także produkty, której sprzedają np. sklepy internetowe - wylicza Aleksandra Suwała.

Schowasz motor przed żoną

Wnętrze sosnowieckiego self storage zostało podzielone w taki sposób, aby można było w nim przechowywać zarówno drobne przedmioty, jak również sprzęt o sporym gabarycie np. quady, rowery czy motocykle. W sumie w magazynie znajduje się aż 10 typów boksów, począwszy od pomieszczeń mających 1 m kw. poprzez 3, 4, 5 metrowe, a skoczywszy na 10 m kw. Sejfboksy dysponują także niewielkimi boksami mającymi 1 m sześcienny. Najwięcej jest tych mających 3 m kw., aż 41.

Magazyny mają sporą szansę przyciągnąć do Sosnowca najemców z całego regionu - przekonują ich twórcy. Powód? Mieszkamy w coraz mniejszych mieszkaniach, coraz rzadziej w domach. Często także nie dysponujemy garażem, piwnicą czy strychem, gdzie możemy składować nadmiar przedmiotów. Także niewielkie firmy np. działające w mieszkaniach coraz częściej potrzebują dodatkowej przestrzeni. - Boks w magazynie to bezpieczniejsza alternatywa dla piwnicy, strychu czy garażu. To również sposób na to, żeby się w domu nie zagracić. Pierwsi użytkownicy magazynów składują u nas m.in.  sprzęt sportowy, który nie mieścił się w garażu, sztalugi, ogródek letni, na który nie było miejsca wokół domu, a także wyposażenie studia fotograficznego, na które fotograf - freelancer nie miał miejsca w bloku. Jednym z wynajmujących jest m.in. DJ, który zostawił u nas swoje deki - wylicza przedstawicielka Sejfboksów.

Liczące sobie 120 pomieszczeń magazyny są już drugim self-storage przy ul. Schonów 5. Pierwszy tego typu magazyn, na mniejszą skalę, powstał w 2010 roku i liczy sobie 25 boksów.

Sejfboksy: Adres: Schonów 5, Sosnowiec

Polecane firmy w katalogu: