Kalendarium wydarzeń

<< Kwiecień 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Aktualności / Wydarzenia

ceny stali, 2013Po chudych miesiącach mogą nadejść lepsze czasy dla producentów stali. Tata Steel Europe i ArcelorMittal zapowiadają wzrost cen o 40 EUR na tonie.

Kryzys roku 2009 spowodował spadek cen stali nawet o 40 proc., co powoduje, że mimo wzrostu w latach 20101 i 2011 nadal są zbyt niskie, żeby zapewniać zyski producentom. Kryzys w Europie zachodniej, wraz ze spadającym poziomem zapotrzebowania na stal, zwłaszcza w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym zwiększył kłopoty producentów.

 

Zdaniem Julii Mihalkiny, ekonomisty ds. ustalania cen i handlu na rynku europejskim w IHS Global Insight na sytuację branży miały wpływ rosnące ceny surowców i energii elektrycznej, koszty spełnienia zaostrzających się wymagań ochrony środowiska oraz narastające żądania płacowe. Rezultatem było ograniczanie produkcji, redukcje zatrudnienia i zamykanie hut.

 

Według prognoz budownictwo mieszkaniowe zacznie wkrótce stopniowo notować wzrosty niemal we wszystkich krajach. Mocny wzrost w nadchodzącej pięciolatce ma odnotować budownictwo przemysłowe.

 

Według propgnoz IHS w tym kwartale zapotrzebowanie na stal zacznie stopniowo rosnąć, a w przyszłym roku wzrost ten będzie szybszy. Podczas gdy Europa zachodnia nadal będzie pogrążona w kryzysie, w państwach Europy środkowej i wschodniej produkcja i zapotrzebowanie na stal będą rosnąć. Ceny stali w tym kwartale pozostaną niskie, ale w przyszłym roku pójdą w górę.

 

Prognozy, przedstawione przez Mihslkinę w październiku, podczas zorganizowanej przez Polską Unię Dystrybutorów Stali konferencji „Rynek stali w Europie środkowej i Wschodniej 2012” w Sosnowcu zdają się sprawdzać – Tata Steel Europe ogłosiło zwiększenie cen produktów płaskich i długich o 40 euro na tonie. Podobne podwyżki zapowiada także ArcelorMittal. – Rynek nie spodziewał się pozytywnych informacji dotyczących cen stali, tymczasem niespodziewanie ArcelorMittal ogłosił dobre wiadomości i zapowiedział podwyżkę cen i to o 40 euro na tonie – mówi cytowany przez Polską Unię Dystrybutorów Stali Sławomir Boligłowa, prezes Maxstalu. – W tej chwili popyt na stal jest raczej słaby, jednak myślę, że ta informacja wpłynie na jego ożywienie.

 

 

Tematy:

Polecane firmy w katalogu: